Przewiń do treści

Ogłoszenia o pracę w branży IT - jak wyglądają, co je wyróżnia i na co warto zwrócić uwagę, aby znaleźć te najbardziej atrakcyjne?

2023-06-12

W czasach, gdy wiele osób zastanawia się czy sztuczna inteligencja nie odbierze im pracy jedna branża z pewnością śpi spokojnie. Popyt na pracowników IT (skrót ten pochodzi od słów Information Technology i tłumaczony jest jako „technika informatyczna” lub „technika informacyjna”) od wielu lat utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie i nic nie wskazuje na to, aby coś w tym obszarze miało się zmienić.

Jak wyglądają ogłoszenia o pracę w branży IT?

Choć każda oferta pracy skierowana do osób zajmujących się branżą IT może wyglądać inaczej, wiele ogłoszeń skonstruowanych jest dość podobnie.

Większość portali z ogłoszeniami o pracę na samej górze danej oferty pokazuje skrótowo najważniejsze informacje, w tym nazwę stanowiska jakiego ogłoszenie dotyczy, firmę, lokalizacje, wymiar pracy i oferowane wynagrodzenie (jeśli zostało podane). W przypadku stron z ofertami skierowanymi stricte do osób zajmujących się szeroko pojętym rozwojem technologii na górze ogłoszenia zobaczymy często także język programowania jakiego dotyczy dane ogłoszenie.

Na samym wstępie następuje zazwyczaj Przedstawienie Pracodawcy, a więc kilka zdań o firmie, która poszukuje osoby do pracy. Niektórzy przedsiębiorcy zaczynają od historii powstania, inni od razu piszą o tym czym dana firma się zajmuje, jeszcze inni uważają, że najistotniejsza jest misja danej marki. Nie mniej jednak cel jest zawsze ten sam – zapoznanie osoby poszukującej zatrudnienia z pracodawcą lub konkretnym projektem. I już tutaj możemy zauważyć pierwszą cechę charakterystyczną dla ofert z branży IT – zarówno gdy ofertodawcą jest znana marka, jak też w przypadku małych lokalnych przedsiębiorstw przeważnie firma jest omówiona bardzo skrótowo, częściej w ogłoszeniu znajdziemy opis nie pracodawcy, lecz konkretnego projektu, do którego poszukiwani są pracownicy. Dzieje się tak dlatego, że autor oferty chce od początku zdobyć uwagę odbiorcy i musi wyróżnić się na tle wielu innych ogłoszeń.

Następną część ogłoszenia stanowią najczęściej oczekiwania wobec kandydata. Przeważnie w ich skład wchodzą: zakres obowiązków, będący wypunktowaniem tego co pracownik miałby robić oraz lista wymagań, czyli spis umiejętności, zdobytego wykształcenia i uprawnień posiadanych przez kandydata jakich pracodawca oczekuje. Dla branży IT ta część ogłoszenia jest bardzo konkretna, nie znajdziemy tu raczej ogólników jak „umiejętność programowania” (chyba, że firma szuka osoby, która stworzy jej całe zaplecze technologiczne), a raczej umiejętność programowania w konkretnym języku. A tych jest bardzo wiele, bo oprócz najbardziej znanych jak C, C++, C#, Java, JavaScript, Python, SQL, Visual Basic, PHP, R czy Groovy coraz większą popularność zdobywają też te mniej znane, ale często lepiej przystosowane do obecnych rozwiązań technologicznych czy też potrzeb konkretnego przedsiębiorcy. Co ciekawe w ofertach pracy związanych z rozwojem technologii wśród wymagań rzadko znajdziemy zapis o minimalnej długości doświadczenia na danym stanowisku. Autorzy ogłoszeń wolą postawić na znajomość konkretnych programów, sprzętów czy też języka programowania nie wyznaczając jednak ściśle jak długi staż pracy z podobnymi rozwiązaniami kandydat powinien mieć za sobą. Na zakończenie fragmentu ogłoszenia tyczącego się wymagań wobec przyszłego pracownika często znajdziemy też dopisek „Mile widziane” lub „Opcjonalne”. To dodatkowe kryterium, którego spełnienie nie jest konieczne, aby ubiegać się o dane stanowisko, ale może ono zadecydować o tym, który z kandydatów o podobnych kwalifikacjach otrzyma posadę. W przypadku branży IT w tej części ogłoszenia pracodawcy umieszczają często znajomość języka angielskiego (choć nie tylko), dodatkowy język programowania lub gotowość do pracy w określonej formie (na przykład w strefie co-workingowej).

Kolejny fragment ogłoszenia zazwyczaj zatytułowany jest Co Oferujemy lub To Oferujemy. Z tej części oferty można dowiedzieć się jakie warunki zapewnia pracodawca, w tym na przykład jaki jest wymiar czasu pracy (etat, pół etatu, ¼ etatu itp.) oraz jej charakter (praca zdalna, stacjonarna, hybrydowa), jaką umowę pracodawca nam zapewni oraz na jakie wynagrodzenie możemy liczyć. Przy czym w ostatnim przypadku rzadko podawane są konkretne kwoty, a częściej widełki od … do…. Inne informacje jakie można znaleźć w tej części ogłoszenia odnoszą się najczęściej do rozwoju jaki dana firma zamierza zapewnić przyszłemu pracownikowi, a więc na przykład dofinansowaniu studiów, szkoleniach, kursach, certyfikatach, uprawnieniach itp. Dodatkowo znajdziemy w niej też często Beneficja, a więc wszelkie wartości dodane, jakie zapewnia swoim pracownikom dana firma. I tutaj znów można zauważyć coś ciekawego, mianowicie wśród ogłoszeń z branży IT są one bardzo rozbudowane. Autorzy ogłoszeń wymieniają ich jak najwięcej, aby ich oferta wydała się jak najbardziej atrakcyjna. Jest tak ponieważ przy tak dużej ilości ogłoszeń skierowanych do pracowników IT i zazwyczaj bardzo sprecyzowanych wymaganiach pracodawcy często zdarza się, że to kandydaci wybierają spośród pracodawców, a nie odwrotnie. Wśród beneficjów znajdziemy najczęściej: prywatną opiekę medyczną (w tym coraz częściej wymieniana jest opieka dentystyczna), dofinansowanie posiłków, karty sportowe, dofinansowanie wakacji, wyjazdy i imprezy integracyjne, extra dni wolne (na przykład jedna z firm oferuje swoim pracowników jeden dodatkowy dzień wolny w każdym miesiącu na naładowanie baterii), bezpłatne kursy językowe, pakiet ubezpieczeń, wsparcie psychologiczne, sprzęt lub samochód służbowy itp. Oczywiście beneficja mogą mieć kluczowe znaczenie przy wyborze przyszłego pracodawcy zalecamy jednak ocenianie całej oferty, a nie skupienie się na tej części ogłoszenia. Jeśli pracodawca zapewnia swoim pracownikom wiele dodatków, ale płaci mniej niż konkurencyjna firma, która ich nie oferuje warto przekalkulować która oferta będzie dla nas bardziej opłacalna.

Na koniec autor oferty często informuje też jak będzie przebiegał proces rekrutacyjny – w jaki sposób można zgłosić swoją kandydaturę, ile będzie etapów rekrutacji, jakich oraz w jaki sposób wybrany/a zostanie przyszły pracownik.

Oczywiście powyższy opis jest bardzo ogólnym omówieniem tego, co wchodzi w zakres ogłoszenia o pracę w branży IT. Same oferty mogą być bardzo różne. Inaczej pracowników poszukują międzynarodowe korporacje, a inaczej małe, lokalne przedsiębiorstwa. Ogłoszenia będą też różne dla poszczególnych stanowisk, a tych w branży IT jest bardzo wiele (sam zawód programisty rozgranicza się w zależności od specjalizacji na stanowiska takie jak: front-end developer (tworzenie wizualnej warstwy oprogramowania), back-end developer (programowanie systemów przetwarzania i interfejsów API), embedded software developer (zajmujący się oprogramowaniem działającym na mikrokontrolerach, mikroprocesorach lub innych systemach wbudowanych), lub inżynierów oprogramowania (projektowanie oprogramowania) - a to zaledwie garstka. Aby nie zagubić się w tysiącach ogłoszeń najlepiej skorzystać z dedykowanych serwisów z ofertami pracy konkretnie dla branży IT - umieszczane w nich filtry pozwolą wyłonić najlepiej dopasowane ogłoszenia.