Przewiń do treści

Co oznaczają poszczególne stanowiska w branży IT? Co należy do obowiązków poszczególnych specjalistów? Czego oczekują od nich pracodawcy? Część 1

2023-09-01

Część 1 - Administator IT, Administrator DevOps, Analityk IT, Architekt bezpieczeństwa IT, Architekt IT, Big Data Developer, Big Data Engineer, Cloud Architect, Cloud Engineer, Cybersecurity Engineer*

*Warto na wstępie wyjaśnić jaka jest główna różnica między stanowiskiem Architekta a Inżyniera. Pierwszy planuje ogólną strategię i daje generalne instrukcje na temat tego jak dany projekt ma być wykonany natomiast inżynier musi być biegły w interpretowaniu tych wytycznych, umieć zastosować je w praktyce i rozwiązywać na bieżąco problemy, jakie pojawiają się podczas jego codziennej pracy. Przeważnie w dużych firmach zatrudnianych jest kilku inżynierów wyspecjalizowanych w danym obszarze, ale tylko jeden architekt. Architekt najczęściej jest więc leaderem zespołu inżynierów.

Administrator IT/ Administrator sieci informatycznej

Administrator IT, potocznie nazwany adminem, to osoba która kompleksowo zarządza strukturą informatyczą danej firmy. Do jego obowiązków należy przede wszystkim administrowanie całą siecią komputerową i zapewnienie jej bezpieczeństwa, diagnostyka sprzętów, zarządzanie systemami komputerowymi, aktualizowanie oprogramowania, usuwanie awarii sieciowych, zabezpieczanie danych elektronicznych, wykonywanie kopii bezpieczeństwa i koordynowanie pracy mniej doświadczonych pracowników IT. Dodatkowo często ma decydujący głos w zakresie wyboru sprzętu i oprogramowania.

Administrator sieci informatycznej musi posiadać wiedzę o projektowaniu sieci, znać zagadnienia LAN/WAN i doskonale orientować się w temacie bezpieczeństwa sieci (jak routery, firewalle, IDS/IPS).

Osoba zajmująca to stanowisko powinna potrafić rozwiązywać problemy i eliminować ich przyczyny aby nie powtarzały się w przyszłości. Z pewnością przydatna będzie też umiejętność pracy pod presją czasu. Funkcja ta wymaga częstego kontaktu zarówno z klientami, jak też pracownikami firmy, a nawet zewnętrznymi dostawcami usług więc specjalista na tym stanowisku powinien też być osobą bardzo komunikatywną i posiadać co najmniej dobrą znajomość języka angielskiego. Od Administratora IT często wymaga się również doświadczenia w tworzeniu skryptów w Bashu, Perlu lub Pythonie. W mniejszych i średnich firmach przeważnie zatrudnia się jednego „admina”, który posiada bardzo rozbudowany zakres obowiązków, natomiast w większych przedsiębiorstwach stanowisko to często rozdzielone jest na kilka osób, z których każda posiada ściśle określoną funkcję.

Administrator DevOps

Termin DevOps powstał z połączenia dwóch angielskich terminów Development (rozwój) oraz Operations (ekploatacja, działanie) i odnosi się do połączenia w ramach struktury IT tworzenia oprogramowania oraz odpowiedniego zarządzania jego działaniem przy zapewnieniu jak najlepszej jakości tych procesów. Metodyka ta została zaprezentowana po raz pierwszy podczas konferencji DevOps Days w Belgii.w 2009 roku, a obecnie jest standardem w zarządzaniu siecią informatyczną.

W dużym uproszczeniu Administrator DevOps zarządza systemami wewnętrznymi wspomagającymi pracę poszczególnych działów firmy. Głównym zadaniem osoby zajmującej to stanowisko jest usprawnienie działania poszczególnych działów oraz współpracy między nimi, ale również nadzorowanie tworzenia oprogramowania oraz testowania go. Admin DevOps przeważnie ma przed sobą ściśle określone cele zależne od strategii firmy jak na przykład usprawnianie procesów poprzez ich automatyzację i wdrażanie nowych rozwiązań.

Dobry Administrator DevOps powinien potrafić odpowiednio zbudować infrastrukturę IT firmy, oraz pewnie zarządzać bazami danych, sieciami LAN, WAN oraz systemami operacyjnymi (Windows,GNU/Linux). Ponad to powinien być nastawiony na ciągły rozwój, zdobywanie nowych kompetencji i doskonalenie zawodowe. Pożądane u osoby na tym stanowisku będą też takie cechy jak umiejętność pracy w zespole oraz pod presją, świetne zdolności komunikacyjne oraz negocjacyjne.

Analityk IT

Analityk IT (ang. IT analyst) to specjalista który analizuje, projektuje i zarządza systemami informatycznymi w danej firmie tak, aby zapewnić ich maksymalną wydajność i efektywność. Musi potrafić zdefiniować rzeczywiste potrzeby, zaprojektować konieczne działania i zmiany a następnie współdziałać w rozwoju systemów i aplikacji w taki sposób, aby w optymalnym stopniu wspierały one realizację celów biznesowych.

Analityk IT przede wszystkim analizuje ogromne ilości danych pochodzących z różnych działów danego przedsiębiorstwa, musi też rozumieć potrzeby i procesy biznesowe zachodzące w firmie oraz orientować się jakie są zalety i ograniczenia dostępnych technologii, tak by wybierać te najlepiej wspierające misję danego przedsiębiorstwa. Istotne jest też to, że choć ma proponować określone rozwiązania, to ich nie narzuca, często pełni więc rolę mediatora pomiędzy innymi działami w strukturach firmy.

Od osoby na tym stanowisku pracodawcy najczęściej oczekują przede wszystkim umiejętności analitycznych, komunikacyjnych, znajomości narzędzi i konkretnych, stosowanych w danej firmie języków programowania.

Architekt bezpieczeństwa IT

Głównym zadaniem Architekta bezpieczeństwa IT jest projektowanie i wdrażanie systemów informatycznych związanych z cyberbezpieczeństwem. Choć w niektórych firmach funkcja ta ma charakter głównie koncepcyjny, a specjalista na tym stanowisku skupia się na projektowaniu określonych procesów, to najczęściej w zakres jego obowiązków wchodzi również ich programowanie i wdrażanie. Architekt bezpieczeństwa IT dba o sprawny przebieg konkretnych projektów, ustala związane z nimi zagrożenia i tworzy strategie pozwalające ich uniknąć lub zminimalizować ryzyko ich zajścia. Dodatkowo definiuje wymagania dotyczące projektów takie jak niezbędne sprzęty, infrastruktura, oprogramowanie, narzędzia i technologia. Tworzy również ogólne procedury zapewniające bezpieczeństwo systemom informatycznym w danej firmie. Architekt bezpieczeństwa IT musi posiadać wiedzę o zagadnieniach projektowych jak Enterprise Architect, umieć pracować z SOA, UML czy BPMN2. Powinien też znać najnowsze zagrożenia związane z cyberbezpieczeństwem oraz techniki walki z nimi.

Architekt IT/ projektant systemów IT

Architekt IT (znany również jako projektant systemów IT) to funkcja łącząca w sobie aspekt informatyczny i biznesowy. Osoba na tym stanowisku odpowiada w danej firmie za projektowanie struktury systemów informatycznych i nadzoruje ich wdrażanie. Najczęściej pracuje przy konkretnych projektach, wyznacza poszczególne ich etapy i elementy, a następnie definiuje dotyczące ich wymagania tak, aby dostarczyć najbardziej zoptymalizowane rozwiązania. Architekt IT tworzy też całą strategię systemów informatycznych dla każdego projektu i określa jakich sprzętów, programów i technologii należy użyć w poszczególnych jego fazach. Jeśli w danym przedsiębiorstwie nie ma stanowiska Architekta bezpieczeństwa IT musi też czuwać nad procedurami zapewniającymi bezpieczeństwo i minimalizować związane z nim ryzyka. Dodatkowo w zakres jego obowiązków wchodzi nadzorowanie pracowników zajmujących się realizacją i wdrażaniem danego projektu, monitorowanie kwestii związanych z budżetem, i przygotowywanie odpowiednich procedur i dokumentów. Pełni też funkcję łącznika między biznesem a IT ponieważ z jednej strony musi nadzorować zespół informatyków tak, aby dostarczał rozwiązań spełniających oczekiwania partnerów biznesowych i sponsorów, z drugiej jednak prowadzi z nimi mediacje tak aby zapewnić działowi IT jak najlepsze warunki do pracy i drogi rozwoju systemu informatycznego w danej firmie. Od osoby na tym stanowisku pracodawcy oczekują przede wszystkim umiejętności programowania, wiedzy z zakresu modelowania biznesowego, znajomości języka UML, świetnego posługiwania się narzędziami projektowymi i znajomości metod zarządzania projektami. Ponad to wśród wymagań najczęściej wymienia się znajomość języka angielskiego na poziomie zaawansowanym, zdolności analityczne, umiejętność pracy w zespole, świetną organizację pracy i nieprzeciętną komunikatywność.

Big Data Developer

Big Data Developer ma wdrażać rozwiązania IT w oparciu o Big Data, a więc duże, zmienne, różnorodne zbiory danych pochodzące z różnych źródeł. Jest to najczęściej spore wyzwanie, bo ich przetwarzanie i analizowanie jest bardzo trudne. Specjalista na tym stanowisku obsługuje centralną bazę danych, tworzy aplikacje i programy, które mogą analizować duże zbiory danych, uzupełnia dokumentacje i czuwa nad optymalizacją całego systemu. Na to stanowisko najczęściej poszukiwani są absolwenci studiów o profilu informatycznym z doświadczeniem zawodowym na tej lub podobnej pozycji (np. jako Junior Big Data Developer) posiadający zdolność analitycznego myślenia, umiejący stosować rozwiązania z zakresu Big Data (jak Spark, Hadoop czy Kafka) i zaznajomieni z modułami Spring (jak Data, Web Flow, Security czy Core).

Big Data Engineer

Krótko mówiąc Big Data Engineer (inżynier dużych zbiorów danych) opracowuje, zarządza i utrzymuje infrastrukturę zbiorów i baz danych w danej firmie lub organizacji. Jego funkcja polega na gromadzeniu i przekształcaniu danych oraz przechowywaniu ich w formacie ułatwiającym te procesy. Specjalista na takim stanowisku przeprowadza też wstępną analizę danych i przygotowuje je do dalszego przetwarzania. Pracodawcy oczekują od Big Data Engineer rozbudowanej wiedzy z zakresu Big Data, znajomości co najmniej jednego języka programowania, języka baz danych SQL oraz NoSQL, a często także doświadczenia w ML i wcześniejszej współpracy z dostawcami chmury (AWS, Azure). Mile widziane z punktu widzenia pracodawcy będą też umiejętność logicznego myślenia, kreatywność, komunikatywność i umiejętność pracy w zespole. Konieczna jest też znajomość języka angielskiego na poziomie umożliwiającym tworzenie treści, w tym dokumentację techniczną.

Cloud Architect

Architekt Chmury (Cloud Architect) to stosunkowo nowe stanowisko w strukturach IT, a osoba je zajmujące odpowiada za nadzorowanie strategii cloud computing w danym przedsiębiorstwie. Cloud Architect powinien potrafić dopasować usługi oferowane przez dostawców rozwiązań chmurowych, tak aby zapewnić najbardziej optymalne ich wykorzystanie do realizacji projektów w firmie. Do jego zadań należy więc planowanie wdrażania rozwiązań chmurowych w różnych środowiskach (chmura publiczna, prywatna i hybrydowa), projektowanie aplikacji chmurowych oraz zarządzanie platformami cloud computing. Często to właśnie osoba zajmująca to stanowisko odpowiada za negocjowanie kontraktów i ustalanie warunków współpracy z dostawcami usług chmurowych oraz pilnuje, żeby spełniane były wymagania określane w umowach SLA. Praca jaką wykonuje Cloud Architect ma również ogromne znaczenie dla bezpieczeństwo danych zawartych w chmurze. Od Cloud Architekta pracodawcy wymagają najczęściej rozległej wiedzy informatycznej (w tym znajomości wielu języków programowania, takich jak: Java, Node.js, PHP, Python, Ruby on Rails i in.), doskonałej znajomości technologii i infrastruktury cloud computing, a także doświadczenia w projektowaniu i przenoszenia aplikacji do chmur. Z pewnością mile widziane będą zdolności przywódcze i świetna komunikatywność, a także doskonała znajomość koncepcji bezpieczeństwa, potrzeb i procesów biznesowych. Osoby aspirujące na to stanowisko powinny stale śledzić najnowsze trendy i rozwiązania w środowisku chmurowym warto też rozważyć programy certyfikujące jak Microsoft Azure, Certyfikat Google Certified Professional Cloud Architect czy Architect AWS Certified Solutions.

Cloud Engineer

Inżynier ds. chmury to specjalista informatyk odpowiedzialny za wszelkie technologiczne zadania związane z obsługą platform cloud computing w tym przede wszystkim projektowanie i opracowywanie aplikacji chmurowych, zarządzanie nimi oraz ich nadzorowanie. Warto mieć na uwadze, że cloud engineer często musi wdrażać aplikacje w różnych środowiskach – chmurach prywatnych, publicznych lub prywatno-publicznych (hybrydowych) i pozostawać w stałym kontakcie z innymi działami przedsiębiorstwa. W praktyce stanowisko cloud engineer można rozbić jeszcze na mniejsze specjalizacje jak inżynier oprogramowania chmurowego (cloud software engineer), inżynier ds. bezpieczeństwa chmury (cloud security engineer), inżynier ds. systemów chmurowych (cloud systems engineer) czy inżynier sieci chmurowej (cloud network engineer). Zakres kompetencji jakie powinien posiadać specjalista ds. chmury obejmuje: posiadanie tytułu licencjata lub magistra nauk ścisłych w zakresie informatyki, inżynierii lub innej pokrewnej dziedziny; co najmniej 3-letnie doświadczenie w usługach typu cloud; znajomość programowania, technologii open source, inżynierii systemów, języków skryptowych i różnych środowisk dostawców usług cloudowych. Dodatkowym atutem może okazać się znajomość i doświadczenie w pracy z API, orkiestracją, automatyką, DevOps i bazami danych. Podobnie jak w przypadku Cloud Architekta przydatne w pozyskaniu wymarzonego pracodawcy może być też ukończenie dodatkowych kursów i zdobycie certyfikatów.

Cybersecurity Engineer/ Inżynier ds.cyberbezpieczeństwa

Cybersecurity Engineer to specjalista odpowiedzialny za rozwój, budowę, utrzymanie i testowanie systemów bezpieczeństwa oraz monitorowanie ich skuteczności. Do jego głównych zadań należy wykrywanie luk w zabezpieczeniach zarówno w sprzęcie, oprogramowaniu jak też aplikacjach i projektach. Dodatkowo inżynier ds. cyberbezpieczeństwa analizuje ryzyko różnych potencjalnych sytuacji, ocenia poziom bezpieczeństwa, w aspekcie technicznym, prawnym i etycznym, zapobiega atakom hakerskim i innym incydentom zagrażającym bezpieczeństwu firmy i wykrywa je, jeśli do nich doszło. Dużym wyzwaniem dla osoby na tym stanowisku może być też opracowywanie procedur awaryjnych i scenariuszy, odpowiednie reagowanie jeśli dojdzie do naruszenia bezpieczeństwa, a także badanie okoliczności zajścia takiego zdarzenia. Ponad to w zakres jego obowiązków wchodzi przygotowywanie szkoleń dla pracowników oraz wspieranie ich w zakresie bezpiecznego korzystania z firmowych urządzeń i sieci.

Cybersecurity Engineer to bardzo odpowiedzialna funkcja, dlatego od kandydatów na to stanowisko oczekuje się znacznie więcej niż tylko umiejętności technicznych i długiego stażu pracy na podobnym stanowisku. Specjalista od cyberbezpieczeństwa musi stale pogłębiać i uaktualniać swoją wiedzę na temat zagrożeń z zakresu cybersecurity oraz narzędzi i rozwiązań pozwalających zminimalizować ryzyko ich zajścia. Dodatkowym atutem z pewnością będzie komunikatywność i kreatywność, a także umiejętność pracy pod presją.