Na wstępie tekstu, w którym będziemy zastanawiać się jakich specjalistów z branży IT najbardziej aktywnie poszukują pracodawcy warto wspomnieć, że według raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego opublikowanego w listopadzie 2022 roku w Polsce nadal brakuje ich 147 tys. do osiągnięcia średniej Unii Europejskiej (4,5% udziału pracowników IT w ogóle zatrudnionych), a szacowane braki kadrowe wynoszą 25 tys. Oznacza to, że niezależnie od specjalizacji wszyscy zajmujący się zawodowo Technologią Informacyjną o zatrudnienie mogą być raczej spokojni. Niemniej jednak do kategorii IT zalicza się wiele, niezwykle zróżnicowanych, stanowisk i to właśnie od tego w czym dokładnie specjalizuje się dany kandydat będzie zależało jakie warunki zaproponuje mu potencjalny pracodawca.
Najnowsze trendy w IT a zatrudnienie
Branża IT jest niezwykle dynamiczna - jej rozwój zależy zarówno od postępu technologiczego (a ten w dzisiejszych czasach następuje w zasadzie nieustannie) jak też od najnowszych trendów w wielu obszarach (jak choćby marketing, cyberbezpieczeństwo, obsługa klienta itp.).
W raporcie ManpowerGroup "IT World of Work" omówione zostało siedem globalnych trendów i ich wpływ na rynek pracy w branży IT. Pierwszy z nich to inwestowanie w technologię cyfrowej transformacji, a więc przenoszenie części działań do świata wirtualnego - w tym przede wszystkim tworzenie cyfrowych bliźniaków (wirtualnych modeli fizycznego zasobu, osoby lub procesu), rozwój technologii Metaverse (rozszerzonej rzeczywistości) w miejscu pracy oraz dalszy wzrost inwestycji w Saas (Software as a service). Wszystkie te kierunki wymagają jednak posiadania odpowiedniej kadry pracowniczej, a specjalistów z tych obszarów jest na ten moment zdecydowanie za mało. Nie wróży to co prawda dobrze poszukującym kandydatów do pracy, za to jest to świetna wiadomość dla ekspertów z tych dziedzin.
Drugi wymieniony trend przewiduje, że wdrażanie innowacji w zakresie sztucznej inteligencji (AI), w tym przede wszystkim: uczenie maszynowe, deep learning, przetwarzanie kognitywne, przetwarzanie języka naturalnego i computer vision, będą niezbędne do uzyskania przewagi konkurencyjnej. Szczególnie poszukiwani przez pracodawców będą więc inżynierowie uczenia maszynowego, data scientist, czy inżynierowie przetwarzania języka naturalnego, ale też wszelcy inni specjaliści zajmujący się rozwojem sztucznej inteligencji.
Kolejny bardzo silny trend to zdaniem ManpowerGroup Internet rzeczy (IoT) zarówno w sektorze konsumenckim, jak też biznesowym. Użytkownicy są gotowi wydawać coraz więcej zarówno na same urządzenia IoT (jak smartfony czy połączone ze sobą inteligentne urządzenia domowe) jak i dostosowanie ich do swoich potrzeb. Do tego ekspansja sieci komórkowych 5G zapewnia tego typu rozwiązaniom coraz lepsze warunki technologiczne. Wszystko to sprawia, że znacznie zwiększa się zapotrzebowanie na wykwalifikowaną kadrę pracowniczą, a więc specjaliści z zakresu IoT z pewnością o zatrudnienie mogą być spokojni.
Czwarty trend wymieniony w raporcie to nowa era w programowaniu - Oprogramowanie 2-punktowe Woah, w tym między innymi demokratyzacja rozwoju oprogramowania, a więc tworzenie oprogramowania z niskim kodem (low-code) lub bez kodu (no-code) przy wykorzystaniu intuicyjnych narzędzi graficznych i wbudowanych funkcji dodatkowych, oraz wprowadzanie dyscypliny DevOps do uczenia maszynowego. Musi jednak iść za tym zapewnienie odpowiedniej jakości (QA - Quality Assurance), a to oznacza znaczny wzrost popytu na testowanie oprogramowania. Zarówno inżynierowie DevOps jak też testerzy oprogramowania mogą więc spać spokojni o swoje zatrudnienie (oczywiście pod warunkiem, że posiadają odpowiednie kwalifikacje).
Piąty wymieniony trend dotyczy Chmury (Cloud). Jej adaptacja będzie nadal dynamicznie rosła ponieważ przekazywanie cząstkowych danych do scentralizowanej bazy pozwala zwiększyć efektywność pracy przedsiębiorstw i dokonywać lepszej, bardziej wnikliwej analizy posiadanych informacji. Deweloperzy poszukują jednak alternatyw dla trzech największych dostawców (Amazon, Microsoft, Google), co skutkuje coraz większą popularnością chmur prywatnych i usług hybrydowych. Wraz z nią z kolei rośnie zapotrzebowanie na odpowiednio wykwalifikowany personel, a tego jest stanowczo za mało. Zdaniem ManpowerGroup 70% dyrektorów ds. informatyki twierdzi, że na rynku istnieje luka w umiejętnościach związanych z chmurą.
Kolejny, szósty już, trend dotyczy cyberbezpieczeństwa, a konkretnie cybernetycznych fortec (Cyber Fortresses). Szczególnie widoczne w tym zakresie jest wykorzystywanie sztucznej inteligencji do budowania cyberobrony oraz wprowadzanie polityki bezpieczeństwa typu zero-trust. Zakłada ona, że nikt nie powinien mieć dostępu do danych innych niż te niezbędne do aktualnie wykonywanej przez niego pracy, a uprawnienia i dostępy jakie posiada użytkownik przyznawane są na podstawie segmentacji i kontekstu. Jak przytacza w raporcie ManpowerGroup globalni liderzy HR twierdzą, że cyberbezpieczeństwo jest dla nich priorytetem nr 1 zarówno przy zatrudnianiu jak też szkoleniu pracowników. Stąd możemy śmiało założyć, że Inżynierowie bezpieczeństwa, architekci bezpieczeństwa IT oraz Security Software Deweloperzy będą bardzo pożądani przez pracodawców.
Ostatni, siódmy, wymieniony w raporcie kierunek to automatyzowanie powtarzalnych czynności i procesów. Światowy rynek robotyki będzie się więc rozwijał nawet dynamiczniej niż dotychczas, a pracownicy obyci w tym obszarze będą rozchwytywani.
Oczywiście nowe kierunki to również wyższe pensje dla specjalistów z tych dziedzin. Jak mówi Agata Jemioła, Branch Manager w Grafton Recruitment:
„Coraz większą popularnością cieszą się takie dziedziny, jak sztuczna inteligencja (AI), Internet rzeczy (IoT), Blockchain, Big Data czy cyberbezpieczeństwo. W tych obszarach obserwujemy aktualnie największy wzrost inwestycji w Polsce i, co za tym idzie, rosnące zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników. Tu również odnotowujemy stały i znaczący wzrost wynagrodzeń rok do roku.”
Specjaliści zawsze na topie
Oczywiście nowe trendy to nie wszystko. Nadal na rynku pracy widoczne jest duże zapotrzebowanie na ekspertów z obszaru BI, Big Data i Data Science, a jednym z najtrudniejszych do obsadzenia stanowisk pozostaje Technical Leader z obszaru cross-functional. Poszukiwani też są i będą eksperci z zakresu UX (User Experience) jak UX researcher, UX designer czy UX strategist. Ciężko też wskazać które stanowiska są jednoznacznie najpopularniejsze wśród pracodawców. Raport Robert Half Technology’s 2023 IT Salary Report wynika, w swoim top 10 najbardziej pożądanych zawodów w branży IT wymienia:
- Cloud Engineer,
- Database Developer,
- DevOps Engineer,
- Front-end Developer,
- Help desk and desktop support professional,
- Network Administrator,
- Network Security Engineer,
- Software Developer,
- Software Engineer,
- Systems Security Menager.
Z kolei platforma rekrutacyjna Huntly, w swoim top 10 najbardziej poszukiwanych stanowisk na rynku IT w lutym 2023 roku wymienia takie specjalizacje jak:
- Software Engineer,
- DevOps Engineer,
- Data Scientist,
- Cybersecurity Engineer,
- Produkt Menager,
- Cloud Architect,
- Mobile Application Developer,
- Network Engineer,
- Business Analysts czy
- UX/UI Designer.