Przewiń do treści

14 Trendów branży IT na rok 2024

2024-03-29

1.Poszukiwanie pracy w IT jeszcze trudniejsze niż obecnie?

Trzy ostatnie kwartały przyniosły rewolucje na rynku pracy IT w Polsce. Zamykanie przez duże firmy projektów, outsourcing rozwiązań technologicznych i wiele czynników gospodarczych wpłynęło na fakt, że wielu specjalistów IT trafiło na rynek pracy, choć nie było to ich intencją i równocześnie znacznie spadła liczba publikowanych ogłoszeń o pracy. Podczas rekrutacji na popularne stanowiska z tej branży pracodawcy obserwują nawet trzykrotnie większy spływ CV niż w poprzednich latach. I to często od bardzo wartościowych kandydatów, bo coraz częściej eksperci z seniorskim doświadczeniem aplikują na stanowiska przeznaczone dla osób z seniority na poziomie MID lub Regular, a Ci z kolei na stanowiska Juniorskie. Ogromna konkurencja na rynku pracy IT sprawia, że coraz ciężej dostać propozycje pracy, a do niedawna problem ten dla tej branży praktycznie nie istniał. Niestety nic nie wskazuje na to aby w najbliższych miesiącach coś miało się zmienić. Zwykłe wysyłanie CV przestaje wystarczać, coraz większą rolę będzie więc odgrywało odpowiednie zaprezentowanie się pracodawcom. Szukający pracy eksperci powinni zadbać o odpowiedni profil na LinkedIn i Github, imponujące portfolio i/lub referencje od poprzednich przełożonych oraz współpracowników.

2.Outsourcing IT wciąż zyskuje na popularności

Choć trend ten zaobserwować można już od jakiegoś czasu także w 2024 roku outsourcing IT prawdopodobnie wciąż będzie zyskiwał na popularności zarówno w Polsce jak i na świecie. W obecnej sytuacji gospodarczej wiele przedsiębiorstw skupia się na swojej podstawowej działalności, ograniczając ryzyko i niepotrzebne etaty. Takie rozwiązanie jest więc dla nich zwyczajnie najbardziej opłacalne bo pozwala zredukować koszty i to bez utraty jakości - bo większość firm świadczących usługi IT dla innych przedsiębiorstw może się pochwalić świetnymi wynikami.

3.Ustabilizowanie wynagrodzeń

Do niedawna branża IT uzyskiwała rekordowe wyniki w zakresie wzrostu wynagrodzeń i w 2023 roku wciąż wykazywała spore wzrosty rok do roku. Niestety wiele wskazuje na to, że w roku 2024 będzie inaczej – a wynagrodzenia będą utrzymywały się na obecnym poziomie. Nie oznacza to oczywiście, że specjaliści z IT nie mogą liczyć na podwyżki, ale ich uzyskanie może wiązać się z rozwojem umiejętności lub zmianą specjalizacji.

4.Powrót do pracy stacjonarnej i hybrydowej

Choć większość ogłoszeń dotyczących pracy w IT wciąż oferuję zdalny tryb pracy, firmy coraz częściej zachęcają swoich pracowników do uczęszczania do biur. Większe przedsiębiorstwa kuszą owocami, luksusowymi ekspresami do kawy, pokojami gier, parkingiem a nawet… lodówkami wypełnionymi piwem. Wszystko dlatego, że zespół pracujący razem jest zdecydowanie bardziej zgrany, a to wpływa na jego efektywność. Trend ten ma się pogłębiać w nadchodzących latach. Jak przeczytać można w artykule „Trendy 2024 na rynku pracy IT oczami 12 branżowych ekspertów” opublikowanym na łamach bloga IT-Leaders tę tendencję zauważa także Anna Sykut (Product Marketing Manager w TRAFFIT):

„Coraz więcej firm chce powrotu pracowników do pracy stacjonarnej lub hybrydowej – ten trend nasila się. Dlaczego, skoro pracownicy udowodnili, że zdalnie są tak samo efektywni? Podejrzewam, że pracodawcy chcą zwiększać retencję oraz przywiązanie do organizacji i zauważyli, że jest to łatwiejsze przy pracy stacjonarnej. Wyzwaniem dla rekruterów IT w 2024 będzie więc przekonanie kandydatów do zmiany sposobu pracy, do którego przyzwyczaili się przez ostatnie 4 lata.(…)”

5.Pracodawca bliżej kandydatów

We wspomniany powyżej artykule wypowiedziała się także Róża Szafranek (CEO i Ekspertka HR w HR Hints oraz Współzałożycielka Culturivy), która uważa, że pracodawcy w 2024 roku będą starali się budować silniejsze więzi ze swoimi potencjalnymi pracownikami. Specjalistka od Human Resources wśród elementów takiej strategii wymienia coraz większe znaczenie onboardingu, wdrażanie przemyślanych, popartych danymi, strategii z zakresu employer brandingu oraz wybieranie do rekrutacji kanałów, które umożliwiają dotarcie do ściśle określonej grupy kandydatów. Wszystko to ma pomóc pracodawcom zbudować długotrwałe relacje z rynkiem pracy.

6.AI – szansa czy zagrożenie dla pracowników IT?

Wśród trendów dla branży IT na rok 2024 nie może zabraknąć AI. Eksperci mają jednak różne opinie na temat tego w jakim kierunku będzie się rozwijać wykorzystanie sztucznej inteligencji oraz w jakim tempie rozwiązania z jej udziałem będą wdrażane przez przedsiębiorców. Jedno jest jednak pewne – AI znacząco wpłynie na rynek pracy IT. Tak eksperci wypowiadali się w tym temacie na portalu IT-Leaders:

Mateusz Styburski (CEO w G-Group.dev i Co-Founder & Host w deal with IT):

„(…)Mimo że rewolucja AI trwa już ponad rok, dopiero teraz firmy zaczynają inwestować w tę technologię świadomie i uwzględniają wydatki na ten obszar w swoich planach finansowych. Co prawda masowe wprowadzanie rozwiązań AI może zagrozić rynkowi pracy IT w średniej i długiej perspektywie, jednak w nadchodzącym roku powinno przyczynić się do wzrostu zapotrzebowania na specjalistów, szczególnie z tego obszaru.”

Jarek Jarzębowski (założyciel HR espresso oraz współzałożyciel LeniwceHR):

„(…)Coraz bardziej zaawansowane technologie AI, będą miały znaczący wpływ na rynek pracy, przynosząc nowe możliwości, ale także wyzwania związane z automatyzacją niektórych zadań. Wzrośnie zapotrzebowanie na specjalistów, którzy będą potrafili korzystać z dobrodziejstw tych technologii. Jednocześnie, osoby nieprzystosowujące się do tych zmian i trzymające się przestarzałych metod pracy, mogą ryzykować utratę swojej pozycji na rynku. Znaczenie umiejętności miękkich, takich jak komunikacja, kreatywność, rozwiązywanie problemów i praca zespołowa, będzie rosło, zwłaszcza w obliczu tego, że coraz więcej zadań technicznych będzie możliwych do wykonania we współpracy z AI.(…)”

7.Metaverse (Metaświat)

W grudniu na stronie ITDS.pl opublikowany został jeden z pierwszych tekstów dotyczących trendów branży IT na 2024 rok. Jego autorką jest Anastazja Łoś – posiadająca ponad 6 lat doświadczenia w Outsourcingu HR, od 2 lat rekrutująca specjalistów z branży IT. Jak twierdzi ta specjalistka jeden z czołowych trendów branży IT, który w 2024 jeszcze zyska na istotności to Metawersum (Metaświat), a więc wirtualny świat, w którym można prowadzić cyfrowe życie. Ma on swoje zastosowanie także dla przedsiębiorców (w szczególności średnich i dużych firm, ale też małych o bardzo dobrze rozwiniętym zapleczu technologicznym) – dzięki tworzeniu awatarów i dostosowaniu ich do wykonywania określonych działań w wirtualnej rzeczywistości możliwe będzie zautomatyzowanie wielu procesów (jak na przykład zdalne szkolenia czy obsługiwanie urządzeń), a identyfikowanie i skuteczne rozwiązywanie potencjalnych problemów może być znacznie bardziej efektywne.

8.IoT (Internet Of Things)

Intenet Of Thing, tłumaczone jako Internet Rzeczy będzie prawdopodobnie w 2024 roku jeszcze ważniejszym trendem niż w ostatnich latach. Technologia ta polega na tworzeniu połączenia fizycznych przedmiotów z internetem dzięki zastosowaniu odpowiednich czujników i oprogramowania. Informacje o danym urządzeniu są zbierane i przesyłane do centralnych systemów, gdzie są analizowane i wykorzystywane do podejmowania decyzji. Dzięki temu przedmioty takie mogą również komunikować się ze sobą i wymieniać danymi. Wszystko to umożliwia ich zdalną obsługę, pomiar ich efektywności, optymalizowanie ich pracy oraz wykrywanie i usuwanie usterek.

Przykładem zastosowania IoT w biznesie może być rozwój szybkich płatności, różnych powiadomień otrzymywanych w czasie rzeczywistym czy doskonalenie obsługi klienta.

9.Internet Of Behavior - IoB

Jeszcze nowszą koncepcją opierającą się o Internet Rzeczy jest Internet Zachowań (Internet Of Behavior - IoB) polegający na odpowiednim analizowaniu oraz interpretowaniu danych zebranych przez IoT, a następnie wykorzystaniu ich w taki sposób, aby wpłynąć na zachowanie klientów (lub pracowników). Modele IoB szybko zyskują na popularności, a ponieważ temat jest delikatnie mówiąc kontrowersyjny należy się więc spodziewać coraz częstszych sprzeciwów społecznych z nimi związanych i co za tym idzie powstania ustawodawstwa w tym zakresie.

10.Cyberbezpieczeństwo

Szacuje się, że cyberprzestępczość kosztuje przedsiębiorców na całym świecie 16,4 miliarda dolarów dziennie! Zapewnienie bezpieczeństwa danych zarówno klientów, pracowników jak też know how firmy (zarówno przed atakami hakerskimi jak też wyciekami danych do których dochodzi w innych okolicznościach), przeciwdziałanie cyberatakom oraz ochrona przed wirusami i wszelkim innym zagrożeniami online powinny być nieodłącznym elementem działania każdej firmy obecnej w internecie. Nic więc dziwnego, że cyberbezpieczeństwo jest obecnie tak silnym trendem w branży IT, a wyspecjalizowani w nim eksperci z pewnością nie narzekają na brak ofert. Na znaczeniu zyskuje szczególnie wdrażanie mechanizmów szybkiego identyfikowania zagrożeń oraz natychmiastowego wdrażania procedur awaryjnych, a wśród tych szczególnie Siatka cyberbezpieczeństwa (Cybersecurity mesh), która opiera się na opracowaniu protokołów bezpieczeństwa, które mogą zminimalizować straty wywołane danym zagrożeniem. Jeśli dochodzi do niebezpiecznego incydentu dobrze działająca siatka cyberbezpieczeństwa ma uniemożliwić złemu aktorowi uzyskanie dostępu do innych elementów tworzących sieć - w dużym uproszczeniu po wykryciu takiej awaryjnej sytuacji w jednym obszarze siatka ma zabezpieczyć pozostałe. Przy projektowaniu jej trzeba więc wziąć pod uwagę każdy punkt dostępu i wszystkich potencjalnych użytkowników. Warto wspomnieć, że Cybersecurity mesh wywodzi się z „bezpieczeństwa zerowego zaufania” (“zero-trust security”), nurtu, który sam w sobie także wciąż jest silnym trendem.

11.Privacy-Enhancing Technologies - technologie zwiększające prywatność

Zadaniem technologii zwiększających prywatność jest umożliwienie przedsiębiorstwom gromadzenia danych przy równoczesnym zapewnieniu konsumentom ochrony ich prywatności. Najczęściej mamy w takim przypadku do czynienia z oprogramowaniem, które aktywnie chroni dane podczas ich używania i zapewnia im ochronę nawet przed stronami trzecimi.

12.Przetwarzanie brzegowe (Edge computing)

Każdego dnia przetwarzane i przechowywane są ogromne ilości danych, a gromadzenie ich w odległych centrach danych jest coraz mniej efektywne. Przetwarzanie brzegowe wykorzystuje inteligentne obiekty i bramy sieciowe do przetwarzania i przechowywania danych w pobliżu lokalizacji użytkownika końcowego. Obecnie istnieje około 2,5 miliona serwerów brzegowych (edge servers), a do końca tego roku liczba ma się niemal podwoić. Rynek edge computing ma w tym samym czasie osiągnąć wartość 250,6 miliarda dolarów, a rynek brzegowych centrów danych (edge data centers ) potroić się osiągając wynik 13,5 miliarda dolarów. Przetwarzanie brzegowe jest również bezpośrednio powiązane z rozwojem rozproszonej infrastruktury chmurowej (distributed cloud), która nieustannie zyskuje na popularności.

13.Everything as a service.

Koncepcje biznesowe takie jak: oprogramowanie jako usługa (SaaS – software as a service), infrastruktura jako usługa (IaaS - infrastructure as a service), sztuczna inteligencja jako usługa (AIaaS) oraz platformy jako usługi (PaaS – Platform as a Service) rozwijają się i wciąż będą. Dzięki takim rozwiązaniom firmy mogą bowiem ograniczać koszty - SaaS stwarza możliwość wykorzystania oprogramowania stworzonego w jednej organizacji i zaimplementowania go w innej, a IT jako usługa (ITaaS) umożliwia dostawcom świadczenie dla przedsiębiorstw tradycyjnych usług IT w modelu opartym na subskrypcji. PaaS to usługi przetwarzania w chmurze, dzięki którym korzystający z nich klienci mogą tworzyć i uruchamiać aplikacje na platformach opartych na chmurze. Według Statisty rynek PaaS jest wart prawie 101 miliardów dolarów., a kwota ta z pewnością będzie rosła.

14.IT bardziej Eko?

Ostatnio dużo mówi się także o konieczności rozwoju technologii tak aby odbywał się on w sposób zrównoważony dla środowiska. Sama koncepcja wzięła się z obserwacji, że przez przetwarzanie ogromnych ilości danych generowane są wysokie koszty środowiskowe. Choć ekologiczne zarządzanie IT danej firmy to kwestia bardzo indywidualna, to sam trend jest coraz powszechniej dostrzegany i z pewnością będzie istotnym tematem w 2024 roku.