Skip to content

Co oznaczają poszczególne stanowiska w branży IT? Co należy do obowiązków poszczególnych specjalistów? Czego oczekują od nich pracodawcy? Część 4

2023-11-30

Część 4: Systems Security Manager, Team Lead/Team Leader, QA (Quality Assurance), Tester/Tester Oprogramowania, Tester Automatyzujący, Tech Lead/Tech Leader, UX/UI Designer, UX Strategist/ UX Strateg, Web Developer

Systems Security Manager

Systems Security Manager, to w firmie osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa systemów informatycznych. Choć jego głównym zadaniem jest chronienie ich zarówno przed zagrożeniami zewnętrznymi jak i wewnętrznymi, to musi on także dbać o ich zgodność z przepisami i standardami bezpieczeństwa. Osoba na tym stanowisku powinna mieć rozległą wiedzę na temat różnych systemów informatycznych, sieci i protokołów, oraz posiadać rozwinięte zdolności analityczne aby identyfikować potencjalne zagrożenia i opracowywać strategię zapobiegania im.

Wśród cech pożądanych u kogoś zajmującego tę pozycję z pewnością znajdą się umiejętności komunikacyjne i interpersonalne, ponieważ będą one niezbędne do zapewnienia skutecznej współpracy z innymi działami w organizacji, a także zdolności przywódcze, bo Systems Security Manager często zarządza pracą całego zespołu. Przydatna będzie też umiejętność zarządzania projektami oraz rozwiązywania problemów.

Bardzo ważna dla specjalisty zajmującego się w firmie bezpieczeństwem systemów będzie również znajomość technologii informatycznych, doskonałe rozeznanie w zagrożeniach cybernetycznych (jak ataki DDoS, phishing, malware, ransomware) a także świetne zorientowanie w przepisach (RODO, Prawo Telekomunikacyjne, Prawo Autorskie, itp.) i standardach dotyczących bezpieczeństwa systemów informatycznych (jak ISO 27001, NIST, HIPAA, PCI DSS ).

Team Lead/Team Leader

Team Lead to kierownik zespołu, który najczęściej zarządza jego pracą i odpowiada za realizację postawionych mu celów. Do obowiązków Team Leada należy między innymi tworzenie odpowiedniego środowiska pracy, ustalanie oraz komunikowanie zespołowi celów i strategii oraz zarządzanie projektami poprzez właściwe delegowanie zadań i określanie terminów ich wykonania oraz monitorowanie postępów w trakcie realizacji projektu. Oczywiście Team Leader musi mieć też niezwykle rozwinięte zdolności interpersonalne i komunikatywne aby rozwiązywać problemy, które mogą wystąpić w zespole, zarządzać konfliktami i odpowiednio raportować przełożonym pracę zespołu.

Osoba na tym stanowisku często pełni również dla swoich podopiecznych rolę mentora– inspiruje ich i motywuje do rozwijania kompetencji. To od Team Leada zależy też czy członkowie zespołu będą zadowoleni z pracy oraz czy efekty pracy zespołu będą zadowalające. Ktoś pełniący tę funkcję musi świetnie rozporządzać czasem, być zorganizowany, zorientowany na efekty i potrafić działać pod presją.

Najważniejsze umiejętności, oprócz tych już wymienionych, jakich pracodawcy oczekują od Team Leadów to: znajomość przepisów i standardów dotyczących działania zespołu ( jak RODO, Prawo Telekomunikacyjne, Prawo Autorskie, i wszelkie inne regulacje mające wpływ na dany projekt) i zrozumienie biznesu oraz misji i celów organizacji.

QA (Quality Assurance)

Quality Assurance (QA) to zapewnianie odpowiedniej jakości produktu lub usługi poprzez przewidywanie i usuwanie problemów jakościowych przy czym różnica między QA a kontrolą jakości (Quality Control - QC) polega na tym, że QA jest procesem zapobiegawczym (QA ma zapobiegać problemom jakościowym), podczas gdy QC skupia się na wykrywaniu w produkcie błędów i braków. QA jest procesem ciągłym, który obejmuje wszystkie etapy tworzenia produktu, od produkcji aż po dostawę. QC natomiast jest procesem bardziej ograniczonym, który skupia się na wykrywaniu błędów lub braków w produkcie

Tester / Tester Oprogramowania

Tester zajmuje się testowaniem oprogramowania, aby upewnić się, że działa ono zgodnie z wymaganiami i spełnia oczekiwania użytkowników. Testerzy są odpowiedzialni za wykrywanie błędów i problemów w działaniu oprogramowania oraz raportowanie ich deweloperom, aby Ci mogli je naprawić. Testerzy identyfikują potencjalne problemy i opracowują strategie zapobiegania im.

Muszą również posiadać umiejętności komunikacyjne, aby skutecznie przekazywać informacje o problemach deweloperom i innym członkom zespołu. W przypadku Testera QA, jego zadaniem jest zapewnienie jakości produktu lub usługi poprzez przewidywanie i usuwanie problemów jakościowych. Oto kilka najważniejszych umiejętności, których pracodawcy oczekują od Testerów / QA:znajomość technologii informatycznych, umiejętności analityczne, komunikacyjne i rozwiązywania problemów, świetna znajomość przepisów i standardów: (jak ISO 9001, CMMI itp.), narzędzi testowych (takich jak Selenium, JMeter, itp.). Dodatkowo przydatne będą umiejętności zarządzania projektami i planowania pracy. Często wymagana może być też znajomość metodologii Agile, aby skutecznie testować oprogramowanie w tym środowisku.

Tester Automatyzujący

Tester Automatyzujący to osoba, która nie tylko testuje oprogramowanie, ale przede wszystkim tworzy skrypty, dzięki którym testowanie kodu odbywa się w sposób zautomatyzowany. Zajmuje się więc programowaniem testów, aby błędy i usterki w kodzie wyłapywane były bezpośrednio przez program, a także przygotowywanie scenariuszy testów i automatyzowanie istniejących. Ponad to specjalista od automatyzacji testów musi potrafić analizować i interpretować wyników testów, wyciągać wnioski, a często także przygotowywać na ich temat prezentacje i raporty.

Oprócz zakresu umiejętności niezbędnego do otrzymania posady testera oprogramowania od kandydatów na to stanowisko z reguły wymaga się przynajmniej podstawowej znajomości programowania w języku, w którym będą tworzone skrypty automatyzacji.

Tech Lead/Tech Leader

Tech Lead to Team Lead, która zarządza zespołem programistów i odpowiada za kierowanie pracami w projekcie IT. Tech Leader musi posiadać szerokie zrozumienie technologii, a także umiejętność zarządzania zespołem przy czym jest odpowiedzialny za rozwiązywanie wszelkich problemów technicznych oraz musi zapewnić jak najwyższą jakość pracy programistów. Osoba na tym stanowisku musi znać nowinki technologiczne i nie dopuszczać do tworzenia się długu technologicznego. Tech Lead powinien też aktywnie pomagać w rozwoju organizacji tak, aby mogła ona wyjść naprzeciw stale zmieniającym się wymaganiom rynku. To jego zadaniem jest zebranie od klienta niezbędnych informacji, a następnie przekazanie ich zespołowi i przydzielenie zadań konkretnym programistom.

Oprócz zestawu cech każdego Team Leada, aby zostać Tech Leadem, zazwyczaj wymagane będzie wyższe wykształcenie w dziedzinie informatyki lub pokrewnej, doświadczenie w pracy jako programista lub inżynier oprogramowania oraz doświadczenie w zarządzaniu zespołem programistów. Dodatkowo niezbędne będą umiejętności techniczne i zarządzania projektem.

UX/UI Designer

Skróty UX (User Experience – doświadczenia użytkownika) oraz UI (user interface – interfejs użytkownika) odnoszą się głównie do satysfakcji z korzystania z danego produktu lub usługi, a więc głównym zadaniem UX i UI Designerów jest kreowanie pozytywnych doświadczeń użytkownika. UI Designer skupia się przeważnie na przygotowywaniu interfejsów - dba o to aby były przyjemne w odbiorze, intuicyjne i działały zgodnie z oczekiwaniami.

Większy zakres obowiązków ma natomiast UX Designer, który w dużym uproszczeniu ma sprawić, że korzystanie z produktu, usługi lub strony internetowej będzie wzbudzało dobre emocje. Musi więc posiadać rozwinięte umiejętności analityczne, być empatyczny oraz posiadać świetne wyczucie estetyki. Ponieważ współpracuje z wieloma innymi działami firmy, niezbędne będą zdolności komunikatywne. UX Designer musi być w stanie zaprojektować konkretny produkt, usługę lub stronę dlatego przy tym stanowisku niezbędne będzie również doświadczenie w pracy jako programista lub inżynier oprogramowania.

Ponad to od osoby na stanowiskach takich jak UX Designer czy UI Designer wymaga się znajomości technik badania potrzeb użytkowników, posiadania wiedzy o projektowaniu interfejsu użytkownika, znajomości narzędzi projektowych (jak Sketch, Figma, Adobe XD, itp.), a także umiejętności pisania kodu i znajomości metodologii środowiska Agile.

UX researcher/ Badacz UX

UX Researcher to osoba, która zajmuje się analizowaniem zachowań użytkowników głównie w zakresie produktów cyfrowych. Musi on więc perfekcyjnie rozumieć potrzeby i oczekiwania użytkowników, aby projektować produkty, spełniające ich wymagania. UX Researcher projektuje i wykonuje badania, tak ilościowe jak i jakościowe, analizuje pozyskane z nich wyniki, przygotowuje raporty i prezentuje je innym członkom zespołu. Ktoś, zajmujący takie stanowsiko powinien posiadać umiejętności analityczne i zmysł estetyczny, a także być osobą empatyczną o rozbudowanych umiejętnościach komunikacyjnych. Wymagania pracodawców wobec osób zajmujących takie stanowisko zazwyczaj obejmują: wyższe wykształcenie (niekoniecznie w dziedzinie UX), doświadczenie w pracy z badaniami użytkowników oraz umiejętności analityczne (aby identyfikować potencjalne problemy i opracowywać strategie zapobiegania im.). Przydatna będzie ponad to znajomość narzędzi badawczych (jak Google Analytics, Hotjar itp.) i wspomnianej już metodologii Agile. UX Strategist/ UX Strateg

Głównym celem UX Stratega jest zrozumienie potrzeb i oczekiwań użytkowników produktów cyfrowych, a następnie opracowanie planów konkretnych projektów, a często ich większych zbiorów tak, aby rezultat spełniał ich wymagania. UX Strateg określa jakie pożądane efekty chce wywołać u finalnych odbiorców, a następnie projektuje cały proces, który ma do tego doprowadzić. Najczęściej musi przy tym koordynować działania całego zespołu projektowego.

UX Strategist powinien być doskonale zorientowany w zakresie badania potrzeb użytkowników i mieć doświadczenie w tym obszarze, mieć świetną znajomość narzędzi wykorzystywanych podczas projektowania strategii UX jak Sketch, Figma, Adobe XD itp. Oczywiście niezbędne będą też zdolności analityczne, komunikatywne i przywódcze. Przydatna może też okazać się umiejętność pisania kodu i dobre rozeznanie w środowisku Agile.

Web Developer

Web Developer projektuje i tworzy strony internetowe przy wykorzystaniu określonego języka programowania jak HTML, CSS, JavaScript i inne. aby stworzyć strony internetowe, które są łatwe w obsłudze i estetycznie atrakcyjne. Web Developerzy muszą posiadać umiejętności analityczne, aby zidentyfikować potencjalne problemy i opracować strategie zapobiegania im. Oprócz umiejętności technicznych i analitycznych web deweloperzy powinni posiadać zdolności komunikacyjne, aby skutecznie przekazywać informacje o projektach deweloperom i innym członkom zespołu.

Pracodawcy oczekują, że Web Developer będzie doskonale znał technologie internetowe (HTML, CSS, JavaScript i inne), posiadał doświadczenie w zakresie projektowania interfejsu użytkownika i posiadał umiejętności związane z pisaniem kodu, aby skutecznie projektować strony internetowe. Ponad to osoba na takim stanowisku powinna znać narzędzia projektowe takie jak Sketch, Figma, Adobe XD itp., i być zaznajomiony z metodologią Agile.